×
Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.
Vyhľadávanie v blogoch

Rakytník rešetliakový a jeho liečivá sila

Jedna oranžová bobuľa tohto ovocného kríka obsahuje dennú odporúčanú dávku vitamínu C pre zvýšenie vašej imunity v zimných mesiacoch.

Čo rakytník obsahuje a liečivé účinky látok v ňom obsiahnutých: 

vitamín C a P – vitamín P nie len že posilňuje kapiláry ciev, ale tiež svojou prítomnosťou zabraňuje rozkladu vitamínu C a zvyšuje jeho pôsobenie. Touto skutočnosťou sa vysvetľuje vysoká odolnosť vitamínu C v plodoch rakytníka, ktorý sa dobre uchováva aj pri sušení a tepelnom spracovaní. Rakytník obsahuje v priemere až 24x viac vitamínu C než citrón a 18x viac než kiwi. 

vitamín E – omladzuje a regeneruje pokožku, ovplyvňuje rast tkanív, pôsobí na plodnosť a srdcové problémy, neutralizuje voľné radikály. 

vitamín K – zvyšuje zrážanlivosť krvi, jeho nedostatok vedie k poruchám zrážanlivosti krvi, krvácaniu z rôznych orgánov a tkanív a tvorbe modrín.

provitamín A (beta karotén) – v organizme sa mení na vitamín A, má antioxidačné účinky, znižuje hladinu cholesterolu, napomáha zlepšovať zrak, funkciu pľúc, hrubého čreva, prostaty a mozgu. Množstvo karoténu (provitamínu) je niekoľkokrát vyššie než v mrkve a tekvici.

provitamín D – v organizme sa mení na ďalšie druhy vitamínu D, je nevyhnutnou súčasťou v dobe rastu detí, podporuje rast kostí a posilňuje ich v starobe. 

triesloviny – majú schopnosť účinne pôsobiť pri hnačke a krvácaní v tráviacom ústrojenstve. Celkovo napomáhajú pri zápaloch v žalúdku a črevách, pri vonkajšom použití na kožu a sliznice majú sťahujúci, protizápalový a antibakteriálny účinok. V menšom množstve sú účinné látky obsadené aj v listoch. 

Pre rakytník vyberieme slnečné stanovisko. Porastie aj na kamenitých a piesočnatých pôdach, ktoré by mali mať skôr zásaditú alebo neutrálnu reakciu. Vhodný je k pestovaniu na svahoch, ktoré spevňuje hlboko rastúcimi koreňmi. Jedná sa o dvojdomú rastlinu. Pohlavie sa rozpozná až u štvorročných sadeníc. Púčiky samčích rastlín rašia hustejšie a sú väčšie. Aby bola úroda bohatá pestujeme ho v skupinách, kde prevažujú samičie rastliny. Plody dozrievajú v septembri až októbri. So zberom neotáľame, v prezrelých plodoch sa znižuje obsah hodnotných látok.

Related articles

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa