×

Gazánia svojím vzhľadom nezaprie príbuzenstvo so žihľavou

Gazánia i pŕhľava patria do čeľade astrovité (Asteraceae). V krajine pôvodu, Afrike, sa jedná o trvalku, v našich podmienkach sa však pestuje ako letnička. Ohúri pestrou paletou farieb, tvarom kvetov i rôznorodosťou listov. Kvitne krásne ako na záhone, tak i v truhliciach. Rastlinka vytvára prízemnú ružicu kopijovitých listov a dorastá maximálne do výšky 30–40 cm, kvety môžu byť veľké i cez 10 cm. Listy bývajú lesklé, s belavým plstením po jednej alebo po oboch stranách, výnimkou nie je sýto zelená farba rovnako ako strieborná.

Najpestovanejšou odrodou je gazánia žiarivá (Gazania splendenstedy). Na pestovanie nie je vôbec náročná, ale dôležitý je výber stanoviska! Gazánia k rastu potrebuje plné slnko, v tieni vôbec nekvitne. Zálievka by mala byť pravidelná, ale nie prílišná, oveľa lepšie znášajú preschnutie ako premokrenie. Semená vysievame počas marca do substrátu vhodného na výsev. Substrát rosíme pravidelne tak, aby nevyschol. Semienka klíčia dobre a nie sú malinké, nevysievame ich príliš nahusto, ušetríme si tak jedno pikírovanie. Približne mesiac po výseve presadíme rastlinky do malých kvetináčov a koncom mája ich už presadíme na konečné stanovisko. Ak sadíme do záhona, vykopeme väčšiu jamku, do ktorej dáme zmes záhradnej zeminy, humusu a piesku tak, aby sme dostali priepustnú pôdu (ideálny je pomer 1:1:1). Ak budeme sadiť do kvetináča, myslíme na drenáž. Rastliny cca raz za 3 týždne pohnojíme univerzálnymi vodorozpustnými hnojivami. Odstraňujeme odkvitnuté kvety (pravidelne), neumožnili by rozkvitanie nových púčikov, vädnúci kvet opatrne odstrihneme nožnicami tesne pri listovej ružici.

Rastliny nie je ťažké uchovať do ďalšieho roka, ak máte k dispozícii svetlý priestor so stálou teplotou minimálne 5 °C a maximálne 10 °C. Rastliny pestované v nádobách umiestnime na vhodné miesto tak, ako sú, tie zo záhona vyberieme, podobne ako napríklad georgíny, len neoklepávame prebytočnú zeminu – čím väčší bal, tým lepšie. Trsy i s hlinou uložíme napríklad do starých debničiek na malé množstvo pilín, postačí i len vystlať novinami. Na jar rastliny presadíme do novej pôdy.

Súvisiace produkty

Nastavenia

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa