×

Už máte svojich favoritov na jesennú výsadbu okrasných cibuľovín?

Najvhodnejším mesiacom pre založenie záhonu s cibuľovinami je september, ak to ale nestihnete, môžete vysádzať i začiatkom októbra. A potom už sa môžete tešiť na pastelové farby tulipánov, narcisov, okrasných cesnakov, korunkoviek a ďalších druhov.

Všeobecne možno povedať, že väčšina cibuľovín vyžaduje slnečné stanovisko a humóznu priepustnú pôdu. Pri sadení sa riadime poučkou, že cibuľky vkladáme do hĺbky dva a pol alebo trojnásobku ich výšky. K správnemu odhadu hĺbky si môžeme pomôcť i sádzacou lopatkou s vyznačením centimetrov. Pri výsadbe do kvetinových záhonov pamätajte, že cibuľoviny vyzerajú lepšie v skupinách, väčšinou sa teda používa výsadba do „hniezd“ (ideálne je, keď k sebe vysadíme desať a viac cibúľ z jedného druhu).

Asi najpestovanejšími a najznámejšími cibuľovinami sú určite tulipány, ktoré sa v Eu­rópe pestujú od 16. storočia. Zvyčajne vychádzajú koncom februára a začiatkom marca, keď pôda rozmrzne a prehreje ju slnko. Kombinovať ich môžeme napr. s dvojročnými rastlinami, hlavne s nezábudkami a sirôtkami, vtedy cibuľky ­sadíme na redšie, nie do sponu 10 x 10 cm, ale zväčša na vzdialenosť 25 až 30 cm.

Narcisy majú tú prednosť, že ich nemusíme každoročne vyberať zo zeme, v pôde môžu zostať bez presadenia veľa rokov a stále budú kvitnúť. Ďalšou výhodou je, že cibuľky nechutia myšiam, hrabošom a hlodavcom zďaleka tak ako cibuľky tulipánov.

S výraznými zvončekovitými kvetmi bude nepre­hliadnuteľným solitérom medzi trvalkami alebo na skalke majestátna korunkovka. Pred výsadbou cibuľky dlho neskladujeme, majú slabú šupku a ľahko schnú. Cibuľky korunkoviek sú jedovaté, ale vraj odpudzujú škodcov ako sú myši a hraboše.

Do trvalkových záhonov s nízkymi nárokmi na údržbu sú vhodnými adeptami okrasné cesnaky. Ich veľké guľovité kvety sú obzvlášť zaujímavé, a to i po odkvete, zostavou stoviek semien. Sú úplne nenáročné, mrazuvzdorné a veľmi trvanlivé (na rovnakom mieste ich môžeme nechať niekoľko rokov), budú rásť takmer kdekoľvek s výnimkou mokradí.

Nenáročné sú aj rôzne kultivary šafránov, snežienok i žlté tavolíny. Na splanenie cibuľovin v tráv­niku sú výborné pestré šafrány, snežienky, modrice, scily alebo vyššie spomenuté tavolíny, ktoré sa navyše množia i samovýsevom. Na vlhkejšie miesta môžeme zasadiť bledule.

Doporučujeme prikúpiť

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa