×

Ak budete konzumovať cesnak, nebudete potrebovať antibiotiká

Cesnak je v ľudovom liečiteľstve používaný zrejme už viac ako 4000 rokov, jeho divo rastúcich predkov je teda pomerne náročné s istotou určiť, predpokladá sa však, že to bol 'Allium sativum ssp. Longicuspis'. Divo tento druh dodnes rastie v západnom Ťan-šane a podobné typy boli tiež nájdené pri zberných expedíciách v Kazachstane a Uzbekistane. Podľa niektorých názorov môže byť predkom dnes známeho cesnaku kuchynského v strednom a východnom Turecku divo rastúce 'Allium tuncelianum'. Predpokladá sa, že európske kultúry cesnak prevzali od Rimanov, v Egypte bol známy už okolo roku 3000 pr. N. L., V Grécku potom asi o 2000 rokov neskôr.

Cesnak je tvorený 65% vodou. Sušina je potom tvorená sírnatými silicami, bielkovinami, vlákninou, fruktózou, voľnými aminokyselinami, pomerne veľkým množstvom saponínov, fosforu, síry, draslíka, selénu, zinku a vitamínov, predovšetkým vitamíny skupiny B.

Odpradávna sa cesnak využíva v ľudovom liečiteľstve. Od nepamäti boli známe jeho pozitívne účinky v boji proti črevným ochoreniam, antiparazitné a diuretické účinky. Podobne boli v tomto období v Indii vyzdvihované účinky cesnaku pri liečení ochorení srdca a artritických ťažkostiach. Dodnes sú uznávané jeho antibakteriálne a antiseptické účinky, ktoré sú predovšetkým spojené s produktami hydrolýzy sírnatých silíc alliin a alicínu. Potvrdený bol aj priaznivý účinok cesnaku na metabolizmus lipidov, čo pomáha pri znižovaní vysokej hladiny cholesterolu v krvi. Cesnak má aj hypoglykemický a protinádorový efekt a veľmi pozitívne pôsobí na imunitný systém.

Ak si budete cesnak pestovať sami, môžete vyberať z odrôd paličák alebo nepaličák. Nepaličáky sú menej náročné na pestovanie a pestovateľsky spoľahlivejšie. Zvyčajne vytvárajú viac menších strúčikov, ktorých počet je závislý na odrode, a pohybuje sa medzi 10 a 20 strúčikmi v cibuli. Nepaličáky ďalej delíme na širokolisté ozimné nepaličáky a na úzkolisté nepaličáky, ktoré možno vysádzať tak na jeseň ako i na jar. Všeobecne najdlhšiu skladovateľnosť majú úzkolisté nepaličáky. Najskoršou odrodou, ktorá je k dispozícii na našom trhu je Bjetin, zbiera sa už začiatkom júla, z nepaličákov je to potom odroda Anton, ktorá sa zbiera len o pár dní neskôr ako Bjetin, nejneskoršími sú odrody Benátčan, Japo II a Mirka, ktoré sa zberajú až koncom júla alebo začiatkom augusta.

Pri pestovaní je potrebné dodržať niekoľko zásad:

  • pokiaľ cesnak vysádzame na záhon po nejakej predplodine, nemala by byť rovnakej čeľade ako cesnak, teda cibuľa, pór, pažítka atď.
  • pri zakladaní nového záhonu "na zelenej lúke", je potrebné pôdu zrýľovať alebo zorať už 4 mesiace pred výsadbou cesnaku.
  • na jednom pozemku ho nepestujeme opakovane každý rok, hrozí nielen únava pôdy a postupné zníženie výnosov, ale najmä zamorenie pôdy chorobami a škodcami (odstup medzi pestovaním cesnaku na rovnakom pozemku sa odporúča 4 roky).
  • ideálnou predplodinou sú napr. zemiaky, po ktorých je pôda dobre prehnojená a hlboko spracovaná.
  • stanovište by malo byť slnečné, pozemok by nemal byť premokrený, cesnak znesie ako piesčité, tak i ťažké pôdy.
Štítok: cesnak
Doporučujeme prikúpiť

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa