×

Cesnak - pripomeňme si základy jeho pestovania?

  • Pre cesnak vyberieme stanovisko na slnečnom mieste, pôda by nemala byť premokrená. Bude prosperovať ako na piesočnatých, tak aj na ťažkých pôdach.
  • Nesadíme ho po predplodinách rovnakej čeľade, ako je cibuľa, pórpažítka atď. Ideálny nie je ani hrách, po ktorom býva cesnak veľmi napádaný fuzáriom. Pozor na zaplavenie ozimnými obilninami.
  • Najvhodnejšou predplodinou sú asi zemiaky. Pôda je po nich dobre prehnojená a kvalitne hlboko spracovaná. Po jahodách cesnak sadíme iba za predpokladu, že neboli napadnuté háďatkom zhubným.
  • Na jednom pozemku nepestujeme cesnak opakovane každý rok. Rizikom je únava pôdy, postupné zníženie výnosov, ale tiež najmä kontaminácia pôdy chorobami a škodcami. Odstup medzi pestovaním cesnaku na rovnakom pozemku je ideálne 4 roky.
  • Cesnak neznáša priame hnojenie čerstvým hnojom, zároveň je však pomerne náročný na obsah živín v pôde, preto sa radí do druhej trate. Pred výsadbou môžeme na pozemok aplikovať odležaný hnoj iba za predpokladu, že bude dobre rovnomerne premiešaný s ornicou. Možno tiež hnojiť kompostom, močovkou alebo použiť zelené hnojenie. Z priemyselne vyrábaných hnojív je možné použiť kombinované hnojivá s obsahom síry. Hnojivá vyberáme tiež s nízkym obsahom chlóru, ktorý cesnak nemá rád. K hnojeniu je vhodný napr. Cererit, menej vhodné je naopak NPK, ktoré obsahuje draslík vo forme chloridu draselného.
  • Ozimné odrody sadíme čo najneskôr, t.j. koncom novembra alebo v decembri v závislosti od počasia a od polohy pestovateľského pozemku. V čase výsadby, by sa mala pohybovať teplota trvale pod 9°C. Ide o prevenciu proti fuzáriu, ktoré pri tejto teplote nie je v pôde aktívne. Jarné odrody vysádzame od jesene až do jari. Z jesennej výsadby je zvyčajne vyšší.
  • Pozemok udržiavame v nezaburinenom stave, volí sa väčšinou vzdialenosť 25-50 (ale aj 60) cm. Vzdialenosť rastlín medzi riadkami udržiavame na 8-15 cm v závislosti na odrode a zvolenej vzdialenosti riadkov.
  • Strúčik zasadíme dostatočne hlboko. Nad zasadeným strúčikom by mala zostať 6-10cm vrstva pôdy. Čím cesnak vysadíme hlbšie, tým je počas následnej vegetácie rastlina menej vystavená stresu, výkyvom teplôt a vlhkosti.
  • Najvhodnejšia je ručná výsadba.
Štítok: Zelenina
Doporučujeme prikúpiť
2,84 € (s DPH)
Hnojivo Cererit s guánom Univerzálne hnojivo so stopovými prvkami vhodné na hnojenie zeleniny, okrasných a izbových rastlín. Ide o organominerálne granulované hnojivo, ktoré je obohatené o guáno a lignohumát. Dodáva...
Related articles

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa