×

August v záhrade - zadradnická sezóna ešte nekončí!

V auguste zbierame plody svojho snaženia. Je čas rezu ovocných stromov, starostlivosť venujeme živým plotom, staráme se o rajčiny, papriky i kvetiny, aby dlhšie kvitli a robili nám ešte veľa radosti. Teraz môžeme urobiť aj veľa pre to, aby bol zber v nasledujúcom roku ešte lepší a záhrada vyzerala ešte krajšie.

Trávnik
Už teraz by sme mali trávnik začať pripravovať na zimu, hoci je zima ešte ďaleko. S hnojením pomaly prestávame v polovici mesiaca. Ďalšie dávky dusíku by zhoršili podmienky pre prezimovanie tráv. Po skončení teplého a suchého počasia môžeme prípadne založiť nový.

Okrasná záhrada
U kvetín odstraňujeme odkvitnuté kvetenstvo, predlžíme tým dobu kvitnutia. Dostatočne zalievme a hnojíme rastliny v nádobách. Vysoké jesenné kvetiny, ako sú georgíny, astry a ďalšie, priviažeme k opore, aby ich nepoškodil vietor. Po odkvitnutí môžeme deliť a presadzovať trvalky. Izbové rastliny, na konci mesiaca už musíme chrániť pred nízkymi teplotami.

Výsev zeleniny
Sezóna zeleniny ešte nekončí, i keď sa to tak môže zdať. Stále môžeme vysievať šalát, valeriánku, reďkovku, zimnú cibuľu a kapustu pre zber v ďalšom roku. Pre jesenný zber môžeme ešte vysiať špenát. Má rád kyprú pôdu. V čerstvých listoch je vysoký obsah kyseliny listovej, rada vitamínov a minerálov.

Papriky, rajčiny, uhorky
V auguste už zrežeme vrcholky paradajok, ktoré stále eště kvitnú, aby sme podporili dozrievanie plodov. Pravdepodobne sa nevyhneme ošetreniu rastlín proti plesniam a hubovým chorobám (suchá hniloba paprík, pleseň uhorková, pleseň zemiaková u paradajok).

Ostatné práce v zeleninovej záhrade
Zalievanie Vám asi nemusíme pripomínať. Môžeme prihnojiť neskorú listovú zeleninu. Rast ružičkového kelu podporíme zrezaním vrcholu, a potom sa vytvoria nové ružičky. Mrkvu a pór prikryjeme textíliou, aby sme ich ochránili pred náletmi škodcov. Rastliny chránime proti slimákom. Zrežeme bylinky (tymián, šalvia, levanduľa a dalšie), aby nám znovu vykvitli.

Výsadba cibuľovín
V obchodoch sa už začínajú objavovať cibuľoviny pre neskorú výsadbu. Vysádzajú sa tulipány, snežienky, bledule, šafrány, jesienky, cyklamény a ďalšie. Sadíme ich ako obruby záhonov, krásne vyzerajú v skupinkách, ale i v trávniku, ktorý oživia. Do trávniku sadíme len skoro kvitnúce druhy, aby stihli do prvého poseku trávniku zatiahnúť. Pozor! Niektoré cibuľoviny sú prudko jedovaté a nepatria do záhrady s malými deťmi.

Zelené hnojenie
Aby nezostali záhony prázdné, môžeme vysiať "zelené hnojivo". Je kvalitnou náhradou za hnoj, ktorý každý k dispozícii nemá. Ako zelené hnojivo dobre poslúži zmes hrachu, ovosu a pelušky, či bôbu facélie alebo repka i horčica. Škodci Suché augustové počasie obľubujú niektorí škodci. Pokiaľ na rastlinách objavíte drobné pavučinky, alebo drobné biele mušky vyletujúce z rastlín, ak sa okolo nich mihnete, je najvyšší čas zakročiť. Okrem chemických insekticídov môžeme použiť biologické prípravky na báze lecitínu a repkového oleja. Po zbere jabĺk a sliviek môžeme urobiť postrek proti plodokazu jablčnému, pokiaľ už tento rok ohrozoval Vašu úrodu.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa