Ako na vošky ekologicky?

Ako na vošky ekologicky?

Zvraštené alebo stočené listy sú prvými príznakmi napadnutia rastlín voškami – ak list otočíme, na jeho spodnej strane väčšinou nájdeme celé čierne kolónie tohoto hmyzu. Tito škodcovia spôsobujú hlavne spomalenie rastu napadnutých rastlín, ktorých listy pokrýva hrubá vrstva lepivej medovice. Tú majú veľmi radi mravce, včely a muchy. Ak máte teda na stromoch v záhrade mravce, tak tam pravdepodobne parazitujú vošky (je treba zbaviť sa i mravcov, ktorí si ich „rozmaznávajú“).

Vošky rastliny poškodzujú saním štiav a môžu byť aj prenášačmi vírusových ochorení, akými sú napríklad kučeravosť zemiakov, zvinutka, mozaika a žltačka repy, uhoriek či karfiolu a iných. K premnoženiu vošiek dochádza pri vyšších teplotách, hlavne v období počas marca až júna. V našich záhradách sa vyskytuje viac druhov polo-krídlych hmyzích škodcov vošiek, najčastejšie sú to voška maková, voška kapustová, voška broskyňová, voška jabloňová, voška malinová, lucernová, krušinová, rešetliaková, tavoľníková a iné.

Zabrániť väčšiemu výskytu vošiek môžeme výsadbou niektorých rastlín - ruže od vošiek údajne ochránime výsadbou levandule v jej blízkosti, iné rastliny výsadbou aksamietnic (afrikánov). Vošky ďalej odpudzujú napr. kapucínka, pažítka, saturejka, harmanček alebo povojník. Prírodnými predátormi vošiek sú napr. zlato-očko (Chrysopa vulgaris), parazitická osička (Aphidius alemani) alebo lienka sedembodková (Coccinela septempunctata). Výskyt lienok v záhrade podporujte – larvy dokážu za mesiac zlikvidovať viac než tisícku vošiek, a pochutnajú si na nich i dospelí jedinci. Účinní likvidátori sú aj ucholaky. Do korún stromov môžete umiestniť dnom nahor obrátené kvetináče s drevitou vlnou alebo slamou, v nich sa ucholaky zdržujú cez deň. Kolónie vošiek, ktorými sa živia, potom napadajú po západe slnka.

Doma pripravené prostriedky pre ekologickú likvidáciu
Pri zbere rebarbory nám z jej dlhých stopiek ostane ako odpad veľké množstvo listov, z ktorých pripravíme účinný postrek. 1 kg listov rebarbory nahrubo nakrájame a uvaríme v 5 litroch vody. Po vychladnutí striekame tento neriedený prípravok na listy rastlín i na pôdu okolo nich. Okrem vošiek pôsobí tento prostriedok i proti húseniciam a larvám rôznych škodcov. Žerušnicu lúčnu, ktorú nájdeme na lúke a ktorej sa ľudovo vraví „slepička“, natrháme, trochu pokrájame a necháme vylúhovať v piatich litroch vody na slnku celý deň a noc. Ráno nezriedeným nálevom potierame štetcom zhluky vošiek krvavých, vyskytujúcich sa hlavne na jabloniach.

Výluh zo žihľavy, ktorý si vyrobíme asi tak z pol kilogramu pŕhľavy, ktorú necháme v piatich litroch vody odstáť celý deň na slnku, vošky určite zlikviduje. Druhý deň vzniknutý výluh zriedime v pomere 1:5 (teda s 25 litrami vody). Je jedným z najúčinnejších prírodných prostriedkov. Výluh precedíme do postrekovača a striekame, okrem vošiek pôsobí i proti iným škodcom, napr. proti moliciam. Pŕhľava nemusí byť nevyhnutne čerstvá, môžete použiť i sušenú, účinok bude ten istý. Ale dajte si pozor! - tento druh výluhu neznášajú strukoviny ako fazuľa a hrach!

Rozpustením mydla vo vode získame mydlový roztok, ktorým potom postrekujeme napadnuté rastliny, mydlo znemožní voškám dýchať a tak rýchlo hynú. Podobné účinky ako mydlový roztok má Natura Rock Effect. Ide o prírodný ochranný prípravok, určený na boj proti voškám, moliciam, roztočcom, pukliciam, strapkám a tiež proti americkej múčnatke. Zvyšuje tiež odolnosť a obranyschopnosť rastlín voči škodcom. Prostriedok je účinný proti škodcom na okrasných rastlinách, bylinkách, paprikách, paradajkách, uhorkách, tekviciach (cuketách), kôstkovinách, jadrovinách, ihličnatých drevinách a chmeli. Natura Rock Effect obsahuje pongamový olej (Pongamia pinnata je opadavý strom pochádzajúci z Indie) a je vhodný pre ekologické poľnohospodárstva. Má kontaktný účinok s protipožerovým efektom, účinkuje i na prezimujúce štádiá škodcov – je vhodný ako preventívny postrek na jar (aplikácia vo februári a marci). Neškodí užitočným organizmom a nehrozí vytvorenie rezistencie. Výhodou je jednoduchá aplikácia.

Publikované dňa 2020-09-30 47

Naposledy zobrazené

No products

Menu

Menu